Најпотпуније откривење бива кроз реч Божју
Реч Божја је оно најважније у нашем животу. Од речи Божје почиње све, читава васиона. Све створено зависи од речи Божје, која је пројава Његове воље, казао је Преосвећени Епископ липљански г. Доситеј, викар Патријарха српског г. Порфирија, на трибини у парохијском дому Храма Силаска Светог Духа на апостоле у Обреновцу. По благослову Епископа ваљевског г. Исихија, трибину је приредила Црквена општина обреновачка
Говорити о речи Божјој значи говорити о почетку свега створеног, будући да је управо она увод у настанак свих дела Божјих. Стварање света јесте оно највеличанственије, јер осим Бога то нико није могао да учини. Бог ствара светове, галаксије, милионе звезда и на крају човека- словесног, што у корену речи садржи „слово“, односно реч, указао је Епископ Доситеј на симболику човековог назначења од Творца.
- Бог ствара материјални свет. Ствара га предивног и у тој природи утискује Себе. Као да у свему што је настало и остварено видимо једну реч Божју. Ми смо као окружени речима Божјим и овај свет је као једно Свето писмо. О томе прелепо говори Отац Јустин Поповић у књизи „Светосавље као философија живота“- дашак ветра, мириси цвета, жубор потока… Сва природа говори о Творцу и то је оно што богослови називају природно откривење- навео је Епископ Доситеј, подсетивши на расуђивања ћелијског богомудраца о сведочанствима речи Божје, која човек опажа у сваком тренутку живота на земљи.
Проширујући излагање, Владика Доситеј се надовезао записом пољског мислиоца Лешека Колаковског у коме се наводи да се „последица објашњава на основу узрока, а узрок се не може објаснити на основу последице“. Дакле, створени свет се може објаснити Богом, али Бог никако на основу овог света, јер су материја, простор, време, дух и све друге категорије овог света неприменљиве на Бога. Стога, истакао је предавач, свет је као мноштво речи Божјих, књига, Свето писмо, које треба умети читати.
– Посматрајући природу, можемо спознати да Бог постоји, да је премудар, да даје оно што је нама потребно за живот, да се покренемо ка Њему и ближњем. Али, то познање кроз природу није тако дубоко није потпуно као кроз откривење, које нам је Бог дао кроз реч Своју, зато што смо ми словесна бића и најпотпуније откривење Божје бива кроз реч Божју- објаснио је Владика Доситеј, додавши да је много разлога да нам се Бог открива, да ми познамо ко је Бог, а ко смо ми, јер од тога зависи сав наш живот- хоћемо ли бити немарни или се старати о речи Божјој.
Говорећи о јављању речи Божје у свету, Владика Доситеј је рекао да Бог говори кроз богољупце, оне који Га траже и живе сагласно Његовој вољи. Бог проговори кроз обичног човека, кроз дете… У Светом писму видимо да је Бог говорио кроз пророке и објављивао будуће догађаје, јачајући на тај начин веру људи да их није оставио.
- Кроз Божје пророке најављивано је оваплоћење, долазак Сина Божјег, јер пророци, колико год да су били Божји угодници, у палом стању нису били кадри за велико дело искупљења и спасења. За тако нешто био је потребан Син Божји- једно је од објашњења пројаве речи Божје на земљи, које је Владика Доситеј пружио у оквиру предавања у обреновачком храму. По завршетку излагања, он је одговарао на питања посетилаца, који су са пажњом и у великом броју пратили предавање.
Ј. Ј.
