Владичанска Литургија на Никољдан у манастиру Лелић

Протонамесник Дарко Ђурђевић: Свети Николај Мирликијски је делањем и жртвом прославио Господа

Светом Архијерејском Литургијом којом је началствовао Преосвећени Епископ ваљевски г. Исихије, уз саслуживање игумана манастира Лелић оца Георгија и свештенослужитеља из Ваљева,  у манастиру Лелић прослављен је празник Светог Николаја Мирликијског, чијем је преносу моштију посвећен овдашњи храм, задужбина Светог Владике Николаја и његових родитеља Катарине и Драгомира. Уз ранохришћанског угодника и Лелићког Златоуста, данас је принето славословље и Светом Николају Јапанском, изданку Руске Цркве и равноапостолном просветитељу „земље излазећег сунца“ из 19. века

Светог Николаја Мирликијског прославља цео хришћански свет, јер је речи Христове учинио животворним и примером свог живљења остварљивим потврдио Блаженства, од Господа дата у Беседи на Гори, од многих учених људи сматрана идеалом по коме човек треба да живи. Свети Николај је, навео је у никољданском слову архијерејски намесник други ваљевски, протонамесник Дарко Ђурђевић, да живот по јеванђељу и Блаженствима, илити живот са Христом, је могућ, благотворан и да доноси богатство и радост. Светом Николају је те дарове донео где год да је на свом земаљском путу крочио- од Првог  Васељенског сабора, на ком је учествовао, преко града Мире у Ликији, где је столовао, до града Барија, где се данас налазе његове мошти, али и свих градова Божје васељене. Због тога Светог Николаја, истакао је протонамесник Дарко Ђурђевић, прослављамо са захвалношћу како је он прослављао Господа, а по узору на његову благост и милост то су чинили и славни му имењаци Свети Николај Јапански и Свети Владика Николај Лелићки, светитељ наших дана, изданак нашег завичаја.

  • Свети Николај Мирликијски је остао највише упамћен по томе што је чинио велико милосрђе. Каже наш Свети Владика Николај:“Иза Светог Николе нису остале написане књиге да би ми то читали, славили и дивили се. Није пролио своју крв за Христа…“ Он је својим милосрђем, својим делањем и жртвом прославио Господа и у томе се састоји величина његова. У томе се састоји величина свих хришћана кроз све векове, јер смо хришћани онда када љубимо друге и нечега се одричемо зарад других- рекао је отац Дарко Ђурђевић, напоменувши да је то јако важно да имамо на уму у данима поста, јер пост значи одрицање да бисмо некоме нешто дали и то наша Црква  вековима ради. Стара се о потребитима, не хвалећи се тиме, већ чувајући пример милосрђа да буде аманет новим поколењима. Такав пример дао је и Свети Владика Николај, делећи новац сакупљен за храм у Лелићу сиромасима и просјацима. Није говорио о томе, већ само показивао да смо сви „жива Црква“, угледајући се на свог небеског заштитника  и Самог Господа Христа. 
  • Ако тако чинимо, бићемо на путу Светог Оца Николаја Мирликијског, Светог Николаја Јапанског и нашег Светог Николаја Охридског и Жичког. Нека је слава тројици Николаја, а кроз њих слава Светој Тројици- Оцу и Сину и Светом Духу сада, увек и у векове векова- закључио је архијерејски намесник други ваљевски своју проповед у част тројице великих угодника, који су име Божје за земног живота прославили широм света, а чије свете мошти данас сабирају хиљаде боготражитеља. 

Више верника је приступило Светој тајни причешћа. Епископ Исихије је преломио славски колач са старешином манастира Лелић игуманом Георгијем, честитао празник небеског покровитеља светиње и двају светитеља, које данас заједно са њим прослављамо.

  • Свети Николај је један од најомиљенијих светитеља у народу Божјем. Он је остао као појам добродетељи и милосрђа, ушао у народну традицију и његовим ликом је прожета мисао наша. Његова дела су забележена за живота, њима се поучавамо, али много више у седамнаест векова, откако се преставио Господу, је учинио за нас. Зато се молимо Светом Николају Мирликијском да облагодати наше душе и умове и да нам силу да у дане поста, поштујући правила Цркве, више него иначе се трудимо у милосрђу- поучио је Владика Исихије, објаснивши да, осим материјалних дела милосрђа, је јако важно да будемо милостиви према сагрешењима других, немару према нама.

  •  Кад нас било ко увреди, обратимо се Господу за своје смирење и да просвети тог који нам наноси неправду. Често је та неправда у нашем уму преувеличана, некада и скроз измишљена, а ми од тога створимо напад на себе. Да будемо тога свесни и, кад је пост нарочито, да праштамо и будемо милостиви, јер су блажени милостиви и сиромашни духом- закључио је Владика Исихије, честитајући славу лелићком братству и свим данашњим свечарима.

J.J.