
Протонамесник Саша Максимовић: Приоритет треба да буде да тражимо Царство Божје
Задужбина Проте Матеје Ненадовића, истакнутог духовника, књижевника и државника прве половине 19. века, Црква Светих архангела у Бранковини свечано је обележила празник Светог архангела Гаврила. Литургијско сабрање је предводио протонамесник Саша Максимовић, уз саслуживање више свештенослужитеља из Ваљева, појање певнице и молитвено присуство верног народа
У празничној проповеди протонамесник Саша Максимовић је поучио о борби човека да пружи смисао свом животу, која се каткад сведе на узалудне бриге о овоземаљским стварима до тренутка у коме нас дотакне благодат Божја и укаже на то како треба да живимо. Јеванђеље Божје нам говори, навео је проповедник, да је најважније да најпре тражимо Царство Божје, а све остало ће нам се придодати и Бог ће се за то побринути, јер Он зна шта је нама потребно и пре него што ми то од Њега затражимо.
Ми грешку правимо у редоследу наших приоритета. Уместо да идемо јеванђељским редоследом и тражимо Царство Божје, прелазимо на „другу тачку“ и покушавамо да обезбедимо све остало што се помиње у јеванђељу (шта ћемо јести, пити, обући…) и успут ако буде времена за одлазак у цркву, то је добро… Примером који смо данас чули (Мт 14, 14-22) Господ је показао да се човек узалуд брине, да су се апостоли узалуд бринули, размишљали колико треба хлеба да се народ нахрани… Господ се побринуо за народ и сви су се заситили хлеба и рибе- приближио је отац Саша Максимовић поруку познате перикопе у којој је описано Спаситељево чудо умножавања хране.
Након Свете Литургије, начињен је литијски опход око храма и преломљен славски колач са домаћином славе Грозданом Дамјановићем из Козличића и свима присутнима. За трпезом у парохијском дому протојереју- ставрофору Душану Патијаревићу, дугогодишњем старешини Храма Светих архангела, уручена је Захвалница Предшколске установе „Милица Ножица“ за добру сарадњу са вртићем „Бранковина“ у истоименом селу.
Ј. Ј.