Свети Николај Жички – слава Општине Осечина

У недељу, 3. маја 2026. године, Општина Осечина прославила је своју крсну славу, која је посвећена заштитнику ове заједнице Светом Владици Николају Велимировићу. Такође, ове године истога дана прослављен је и Дан општине у знак сећања на Бој на Чокешини 1804. године и славне подгорске јунаке предвођене браћом Недић. Поводом тога, у старој цркви Светог Вазнесења Господњег, у присуству бројних верника и представника локалне самоуправе, Свету Литургију служили су умировљени прота Милутин Стевановић, старешина храма протојереј Зоран Јаковљевић и ђакон Слободан Андрић. По завршетку Литургије уследила је славска литија централним варошким улицама, а у просторијама општине обављено је резање славског колача. Учешће у славској литији, поред свештенства и мноштва верника, узело је општинско руководство, предвођено председником Општине Осечина  Николом Томићем, као и ђаци Образовно – васпитног центра „Браћа Недић“, чланови културно –  уметничких друштава „Браћа Недић“ из Осечине и „Младост“ из Пецке. По завршетку литије у просторијама Народне библиотеке „Осечина“ одржана је свечана седница Скупштине општине Осечина којој је, поред многобројних гостију, присуствовала и потпредседница Владе Републике Србије и министарка привреде Адријана Месаровић. У току седнице уручене су и награде заслужним појединцима, међу којима су се на предлог архијерејског намесника подгорског протонамесника Борка Јаковљевића нашли и протојереји – ставрофори Раденко Андрић из Осечине и Будимир Стевановић из Пецке. Општина Осечина је такође у знак изузетне сарадње са Црквеном општином донирала лаптоп рачунар, који је преузео јереј Милован Стевановић, секретар намесника подгорског.

ђакон Слободан Андрић, вероучитељ