Владичанска Литургија у част храмовне славе рабровичке цркве у години великог јубилеја- 230 година од настанка

Епископ Јеротеј: Јубилеј нас подсећа да се бринемо за своје наследнике

Нетрулежне мошти светитеља су доказ васкрсења. Њихова тела не пропадају као тела обичних људи него, проткана благодаћу Божјом, не труну, да би била нама доказ и залог васкрсења из мртвих, да је Христос јачи од смрти, беседио је  Преосвећени Епископ шабачки г. Јеротеј у част празника Преноса моштију Светог Николаја Мирликијског, једног од најпрослављанијих угодника Божјих у српском народу, чије име носи храм у Рабровици, подигнут на темељима манастира, задужбине кнеза Алексе Ненадовића и свестраног уметника и устаника архимандрита Хаџи Рувима

Једна од најстаријих и најлепших светиња у Епархији ваљевској и споменик културе, Храм Преноса моштију Светог Николаја Мирликијског, свечано је обележила празник свог небеског покровитеља. Свету Архијерејску Литургију служили су Преосвећени Епископи шабачки г. Јеротеј и ваљевски г. Исихије, уз саслуживање свештенослужитеља из Ваљева и појање хора Школе црквеног појања „Свети Јован Дамаскин“ при Црквеној општини новосадској. У литургијској проповеди, Владика Јеротеј је навео да се човек схвата интегрално- као душа и тело, међусобно повезане целине. О тој повезаности, указао је шабачки архијереј, нам сведоче феномени светитеља, односно њихових нетрулежних тела (моштију) преко којих су присутни међу нама и које поштујемо, као и места на којима се налазе. У прилог томе говоре и мошти Светог Николаја Мирликијског, чији се пренос данас прославља, а којима у италијански град Бари сваког дана притичу хиљаде поклоника из целог света. У данашњем дану, напоменуо је Владика Јеротеј, прослављамо и јубилеј рабровичког храма- 230 година од његовог настанка, који нас подсећа на све генерације хришћана, православних Срба који су живели на овим просторима.

  •  Наша вера траје и преноси се с поколења на поколење. Овај јубилеј, такође, све нас овде подсећа да треба да се угледамо на све наше претке који су живели пре нас и борили се. Донедавно смо били у ропству, тек половином 19. века је Србија добила слободу од Турака. Наши преци су успели да сачувају веру и пренесу је нама. Овај храм и овај јубилеј нас подсећају да смо и ми дужни према својим потомцима, као што су наши преци бринули да ми живимо у слободној држави и градили храмове да би ми имали где да се молимо Богу, да се бринемо за своје наследнике да би, како каже блаженопочивши Патријарх Павле, били достојни наших предака- закључио је Епископ Јеротеј и честитао славу парохијанима рабровичког храма, на челу са надлежним паросима протонамесником Невеном Лукићем и протојерејем Зораном Симићем.

По одслуженој Литургији преломљен је славски колач и освештана мозаичка икона Светог Николаја Мирликијског на капији црквене порте. У обраћању својој духовној деци, Преосвећени Епископ ваљевски г. Исихије је честитао храмовну славу и велики јубилеј предивне епархијске светиње и пожелео добродошлицу брату архијереју Епископу шабачком г. Јеротеју и свима које је прослава овдашњехрамовне славе довела у Рабровицу. Свечаност је заокружена уручењем Архипастирске грамате Алекси Јокићу из Београду за несебичну помоћ при обнови Храма Светог Георгија у Дивцима, задужбине славног духовника старца Никанора Хиландарца, рођеног у Рабровици, који почива у манастиру Светог Саве у Илајну, у Аустралији.

Овогодишњи домаћини славе Храма Преноса моштију Светог Николаја Мирликијског биле су породице Бранковић, Јеремић и Стојановић.

Ј. Ј.