Владика Исихије: Сигуран пут ка Господу јесте самоунижавање
Причу о митару и фарисеју (Лк 18, 10- 14) нам Господ упућује да би се пројавила љубав према Богу и ближњем на прави начин. Слушамо је у припремној недељи пред Велики пост, који нас издваја из осталих дана у години, јер то је десетак који приносимо Христу, поучио је у литургијској проповеди Преосвећени Епископ ваљевски г. Исихије на празник Преноса моштију Светог Јована Златоуста у манастиру Ћелије, чија капела као небеског заштитника прославља великог ранохришћанског светитеља
Литургијско сабрање поводом славе капеле у древној светињи Епархије ваљевске, манастиру Ћелије, предводио је Његово Преосвештенство Епископ ваљевски г. Исихије, уз саслуживање свештенослужитеља из Ваљева и појање певнице и сестара обитељи, предвођених игуманијом мати Гликеријом.
У празничном слову утемељеном на данашњем јеванђељу, Владика Исихије је скренуо пажњу на смиреноумље цариника (митара) и високоумље и гордост, које пројављује фарисеј у храму. Цариник је грешник који је сагледао дубину свог понора и моли Господа да му се смилује, док насупрот њему стоји фарисеј који живи по закону Божјем, али је упркос томе опхрван гордошћу, наглашава оно што сматра својим врлинама, додајући благодарење што није као цариник- узвисује себе над другима. Господ нам даје ове крајности, ломећи предрасуде да врлина сама по себи спасава и за последицу има смиреноумље, као и да грех обавезно чини гордељивца од човека. Потребно је, указао је Владика Исихије, да се у врлинама угледамо на фарисеја, али у смиреноумљу на грешника, односно цариника.
– Господ обухвата људску природу у којој постоје противречности и којих треба да будемо свесни нарочито пре него што уђемо у доба поста, покајања и богоугодног живота, доба припреме за Празник над празницима и догађај Васкрсења Христовог из мртвих, ради којег постојимо и који свима нама који поверујемо у Њега даје вакрсење. Опасно је високоумље и сматрање себе вишим од ближњег. То нас чини одвратним пред Господом, Који је човекољубац и жели да се спасемо и дођемо у познање истине, а не да погинемо од греха гордости, који највише одваја од Бога- расветлио је ваљевски архипастир познату јеванђељску причу, којом Господ позива на смиреноумље, једну од круцијалних хришћанских врлина и пут до небеских висина.
Јако је важно схватити речи Господње да “ко се сам узвисује, унизиће се, а ко се сам унизује, узвисиће се”, јер горди човек, иако је у врлинама, сам себе унижава и удаљује од могућности да види Бога. Супротно томе, свако ко се унизи и осети да је грешан, да је испод других или раван њима, високо је пред Господом, нагласио је Владика Исихије.
– Треба себе да на богомудри, исправан начин унижавамо, без обзира на то да ли смо сасвим или делимично у врлини. Сигуран пут ка Господу јесте самоунижавање, а сигуран пут ка пропасти јесте узвишавање себе- рекао је проповедник, напоменувши да у Цркви неретко срећемо људе који, уверени у своје знање и исправност, знају да ставе себе у улогу учитеља. Тада долази до унижења, јер нема смиреноумља које је красило велике учитеље Цркве попут Светог Јована Златоуста, писца Литургије која се вековима служи, којег данас прослављамо у капели манастира Ћелије.
– Његова (Светог Јована Златоуста) бескрајна обдареност у теологији, подвижништву, еклисиологији, добродетељима, аскези… стављена је у ред са покајаним митаром и заједно са њим узвикивао је:”Боже, буди милостив мени грешноме…” То је основа Исусове молитве на коју смо призвани сви у сваки час. То је молитва која може увек да нас стави пред Господа и да у њој видимо да ли себе узвишавамо или на благочестив начин унижавамо- закључио је Владика Исихије, благосиљајући сабране.
По Светој Литургији, Владика Исихије је преломио славски колач са сестринством. Честитајући славу игуманији мати Гликерији и чланицама обитељи, он је навео да је Свети Јован Златоуст духовни пријатељ и отац Преподобног Аве Јустина. Осећамо присуство обојице на Светој Литургији, као и свих светих и анђеоских сила.
– Свету Литургију служи Господ Христос. Он је Онај Који приноси и Који се приноси, Који прима и Који се раздаје. Једна једина Литургија је одслужена на Велики четвртак, кад ју је одслужио са Својим ученицима и апостолима, а свака потоња Литургија је тајанствено прикључивање на Тајну вечеру. Зато, да знамо да је Света Литургија најважнији део нашег живота и срце Цркве. Да је тако схватамо, да се припремамо за причешће, достојно се причешћујемо и да верујемо да је благодат коју добијемо бескрајна и да нас освећује, не ради нас самих, него да бисмо то у љубави делили са ближњима- поручио је Владика Исихије на данашњој молитвеној свечаности у манастиру Ћелије.
Ј. Ј.