Ваведењска свечаност у част храмовне славе у манастиру Пустиња

Епископ Исихије: Пресвета Богородица јесте “светиња над светињама”

Празник Ваведења Пресвете Богородице, улазак у “светињу над светиња” потоње мајке Сина Божјег у времену, и ове године молитвеном свечаношћу обележен је у манастиру Пустиња. Литургијско сабрање је предводио Преосвећени Епископ ваљевски г. Исихије, уз саслуживање свештенослужитеља из Ваљева и молитвено присутво верника, међу којима је био и градоначелник Ваљева Лазар Гојковић 

У празничној проповеди, Епископ Исихије је провео сабране кроз предањски запис о чудесном догађају увођења трогодишње Назарећанке Марије у најсветији део храма у Јерусалиму које чини првосвештеник Захарија, отац Светог Јована, сродника и претече Сина Божјег. По сведочењу Цркве, Пресвета Богородица јесте безгрешна Дјева, од Господа измољено чедо Праведних Јоакима и Ане, времешних родитеља, који је и посвећују на службу Богу. Једина је од целог човечанства своју природу сачувала неоскврњену да би се у њу уселио Господ Христос, благодаћу Духа Светога. То је, указао је ваљевски архијереј, нама несхватљиво, али је дато по заслузи њеног живота. 

– Пресвета Богородица јесте “светиња над светињама”. Називамо је “Пресветом” да бисмо је одвојили чак и од светих. Она је живела чистим животом, поучавала се Светом писму Старог завета и добродетељима и тумачењу речи Божје, припремала се за своју улогу у домостроју нашег спасења. Исту природу је имала као и сви ми, као и њен Син, Који ће је од ње добити, а Који је све нас створио и удостојио да нашу природу исцели и да нам дар вечног живота и ослободи нас од греха, ђавола и смрти. И Пресвета Богородица је потребовала спасење. Доласком Господа Христа, и њена природа је исцељена и то исцељење нуди се сваком од нас- објаснио је ваљевски архијереј улогу Пресвете Богородице о Божјем плану промене тока људске историје, који за циљ има да човека врати у загрљај Творцу.

Послушност Пресвете Богородице и њено прихватање воље Божје о којој јој благовести Свети архангел Гаврило – да ће родити Спаситеља, јесте оно што и ми показујемо у Светој тајни крштења, јер се вољно крштавамо, вољно усиновљујемо Богу Оцу, постајући једно са Сином Божјим. То је, истакао је Владика Исихије, чин који морамо да обнављамо у свом животу подвигом, молитвама и постом, у великом труду одрицања греха и чињења добра, а то не можемо без Бога. 

– Пресвета Богородица је бескрајним смирењем извршавала своју улогу. На данашњи дан видимо колико је она изнад свих људи, кад је уведена у “светињу над светињама” и кад је почела њена служба Богу, за Кога ће касније открити да је њен Син. У свакоме од нас треба да постоји та спремност за делање по речи Божјој и жудња да се приближавамо Господу, изучавамо Његову реч и примамо је као плодно тло и са трудом узгајамо, да она донесе плодове који ће оплеменити и нас саме, али и све око нас, јер се свака добродетељ проширује на све на цело човечанство- рекао је Владика Исихије.

Након Свете Литургије је начињен литијски опход око храма. Владика Исихије је преломио славски колач са игуманијом Пустиње мати Нином и сестринством, као и свима које је молитва Мајци Божјој данас довела у једну од најлепших епархијских и српских светиња уопште. 

Данас слави и Света лавра хиландарска и многи други манастири, јер Пресвета Богородица јесте тип монаха или монахиње, будући да је живела правим девственим животом, не примајући у срце никакве нечисте помисли. Зато се, нагласио је Владика Исихије, удостојила да у своју утробу прими Сина Божјег, роди Га и васпитава. Закључујући проповед, он је позвао верни народ да се моли за заступништво Мајке Божје, да Господ просветли душе наше, да нам одважност, смирење и љубав као свезу савршенства. За подвиг подражавања Мајке Божје, Владика Исихије је похвалио мати Нину, игуманију Пустиње, честитајући славу сестринству и свима који су дошли да прославе небеску покровитељку ове светиње.

Ј. Ј.