Представници „Земље живих“ одржали предавање о коцкарској зависности у КПЗ Ваљево

  • Радионицом „Коцка и психопатологија свакодневног живота“ у КПЗ Ваљево психотерапеут Иван Гавриловић и штићеници Заједнице „Земља живих“ расветлили су порок коцке, све распрострањенији и умногоме погубан међу младим људима у Србији-

„Новац јесте разлог због којег се почиње са коцкањем. Али, није само он битан. Једнако је битан адреналин, узбуђење које се ствара услед добитка било да је реч о 100, 200 или више хиљада динара“, једно је од драматичних сведочанстава које су М. З. и М. Ј.  штићеници „Земље живих“, заједнице при манастиру Ковиљ у Бачкој епархији, поделили са младићима који се налазе на издржавању казне у Казнено- поправном заводу Ваљево. Ова терапеутска заједница, основана по благослову Митрополита бачког г. Иринеја, годинама уназад представља пружену руку свим људима који су оболели од болести зависности, неретко у друштву одбачени, а који траже помоћ Божју и теже промени својих личности и живота. С тим у вези, штићеници и терапеути „Земље живих“ пружају подршку у Христу браћи у КПЗ Ваљево, које су неки облици зависности одвели животним странпутицама и тиму који се у овој установи стара о њима и настоји да их припреми за повратак у друштвену заједницу. Психотерапеут „Земље живих“ Иван Гавриловић указао је на специфичност коцкарског порока која се огледа у томе да коцкари (за разлику од алкохоличара и наркомана) не користе никакву супстанцу, али је производе у мозгу.

  • Постоје хормонски статуси који се мењају приликом коцкања, који делују на понашање, мисли и осећаје, због чега се људи и коцкају. Зашто је адреналин потреба неких људи? Наиме, само зависничко понашање, укључујући и коцкање, није проблем само по себи. Ви се скинете са супстанце, није то спорно. У нашим програмима људи се „скидају на суво“, а потом добијају „анђела чувара“- момка из заједнице који брине о њему током проласка кроз адаптацију. Проблематика болести зависности тиче се наших личности, унутрашњих конфликта и нашег развоја. Зато ми терапеути истражујемо прошлост и детињство, јер сви конфликти у том периоду су болни и тешко је људима да се суоче са њима – објаснио је Иван Гавриловић, психотерапеут „Земље живих“.

Неки људи би почињали са коцкањем након губитка чланова породице, негирајући на тај начин бол и надајући се да ће добитком симболично надокнадити губитак са којим нису били спремни да се суоче, један је од примера ове врсте зависности које је навео Гавриловић.

Предавање гостију из „Земље живих“ још једна је потврда добре сарадње и подршке, коју ова заједница пружа КПЗ Ваљево. Поред штићеника, предавању су присуствовали начелница Одељења за третман Наташа Стевановић, психолошки саветник Никола Савић и духовник установе протонамесник Дејан Трипковић.

Ј. Ј.