Епископ Исихије на празник Свете Петке служио у Уровцима

Света Петка је једна од наших најомиљенијих светих душа

У Недељу 15. по Духовима, на празник Преподобне Мати Параскеве, Преосвећени Епископ ваљевски г. Исихије је предводио литургијско сабрање у Уровцима, чији парохијски храм као своју небеску заштитницу прославља једну од најпоштованијих светитељки у православном свету. Саслуживало је више епархијских свештенослужитеља, а свечаности богослужења свој печат дао је и Црквени хор „Свети Јоаким и Ана“ из Обреновца под управом др Габријеле Вучај

У литргијској проповеди заснованој на Светом јеванђељу о благослову Господа Исуса Христа датом галилејским рибарима, потоњим апостолима, „да ће људе ловити“ (Лк 5, 1- 11) Епископ Исихије навео да су апостоли, али и генерације проповедника које су их наследиле, просветили васељену и пронели име Христово кроз цео тада познати свет. Учинили су то, истакао је проповедник, без икаквих средстава, организација и формалног образовања, јер је благодат Божја била са њима. У данашњем одломку, забележен је разговор Господа Христа са рибарима уморним од напорног рада који назиру да је пред њима Син Божји, Који поучава народ из лађе. То нам показује да је Он дошао због сваког од нас, да нас спасе, али нам не даје спасење као нужду и нешто што је само од Њега, већ хоће да и ми учествујемо у томе.

  • Господ хоће да ми Њега исповедамо пред људима. Хоће да ми помажемо Његову делатност. Тако, кад се окупљамо у парохијма, учествујемо својим умом, али и материјалним средствима, јер црква је наш дом, место и једини начин да се сједињујемо са Богом. Могао је Господ и без проповеди и труда да наше умове пошаље познању, али то не би значило да смо ми слободна бића, јер Он хоће да ми разумемо шта нам прича, да Га видимо и упознамо, да пожелимо да учимо од Њега и Његових ученика, јер само оно око чега се потрудимо остаје у нама, само то истрајава- објаснио је Епископ Исихије важност личног труда сваког човека да доживи благодат Божју, јер наша природа јесте икона Божја, али на нама је да ту икону остварујемо сопственим трудом.

Говорећи о послушању рибара (апостола) да баце мрежу, које им Господ даје, те богатом улову који се потом догодио, Владика Исихије је указао да свако од нас плови језером и ради своје послушање, али Господ долази и преображава нас и то што радимо. Кроз то делује благодат Божја и омогућава да имамо делатну љубав према ближњима и заједно се сви као Црква спасавамо. У празничној проповеди, ваљевски архијереј принео је и слово у част Преподобне Мати Параскеве, коју наша Света Црква данас прославља и чији је култ нарочито развијен у српском народу. У њеном светитељском имену стоји „преподобна“, јер тако Црква назива оне који су се трудили у монашком подвигу, који су оставили све и по позиву Господа „бацили своје мреже у море“ и добијали духовне плодове, благодарећи труду учињеном  у најнеприступачнијим местима у пустињама. Подсетивши на житије Преподобне Мати Параскеве, у народу зване Света Петка, девојке из богате породице која је у раној младости оставила све и отишла у Јорданску пустињу и ту се подвизавала, Владика Исихије је рекао да је у српском народу сматрају својом јер су њене мошти боравиле у Београду.

  • После пада Цариграда, у време турског ропства, имали смо огроман благослов Божји да она овде буде и успоставимо дубоку везу са њом, јер она је једна од наших најомиљенијих светих душа. Та огромна љубав коју имамо не треба да се узима „здраво за готово“. Треба да је продубљујемо тако што ћемо прво да је молимо да се моли за нас пред Господом, јер она (Света Петка) је једна од многих светих људи које је Црква пројавила, а друго треба да проучавамо њен живот, њен лик, да слушамо њену службу, да је подражавамо у складу са својим моћима- поучио је Владика Исихије сабране у Храму Свете Петке у Уровцима. 

Након Свете Литургије, начињен је литијски опход око храма и преломљен славски колач. Домаћин славе ове године био је Бошко Димовски са породицом.

Ј. Ј.