Владичанска Литургија на Крстовдан у манастиру Пустиња

Епископ Јован: Реч црквена је реч крсна

Први човек Адам дрветом познања је сагрешио и навукао изгнање из раја, а дрветом живота, распећем Господа Христа на њему, човек се враћа у рај и испуњава се најдубље човеково назначење, казао је о тајни празника Воздвиженија Часног Крста Преосвећени Епископ г. Јован (Пурић) у слову принетом на Светој Литургији, којом је началствовао у манастиру Пустиња, уз саслуживање надлежног пароха Мирослава Новаковића и свештеника из Ваљева протонамесника Слободана Алексића, и молитвено учешће сестринства Пустиње на челу са игуманијом мати Нином

У крстовданској проповеди Владика Јован је подсетио на велики историјски догађај- налажење Крста Господњег у Јерусалиму, које чини Света царица Јелена, а чији спомен православни хришћани данас обележавају. Господ Христос је разапет за живот света, загрливши на крсту цео свет и испунивши тајну домостроја спасења. Зато, објаснио је проповедник, архијереј данас подиже крст и њиме благосиља цео свет. Ми православни не говоримо о крсту, него живимо њиме, истакао је Владика Јован призив народа Божјег на живот у заједници са Творцем.

– Живимо у Богу и са Богом, јер једно је говорити, а друго бити од Бога призван, Богу се обраћати и са Богом живети. Зато је реч црквена- реч крсна, увек животворна, живоносна. То није обична реч. То је реч која васкрсава мртве. Речју Божјом ми се хранимо. У знаку крста је и храм саграђен као што је човек у знаку крста. У храм се ставља крст као што и нас чека крст на гробу…Заиста је велика тајна Часни Крст Господњи и Свети оци говоре да је Бог на чудесан начин изабрао пут ослобођења човека од сотоне, смрти и греха- рекао је Владика Јован, истакавши да човек треба да носи крст око врата, да се закрштава правилно у име Оца и Сина и Светог Духа. Никако махање рукама, јер човек који се не осени правилно, не прима силу Часног Крста, него се игра са светињом и скрнави је, скренуо је пажњу Владика Јован Пурић на неправилно чињење крсног знака, често уочљиво у храмовима. Такође, он је поучио сабране и о томе колики је значај Крстовдан имао у Византијском царству, када је слављен као државни празник и у његову част певане химне, као и манастирском храму у Пустињи, пројектованом у знаку крста. То, указао је он, говори о великом смирењу ктитора који је остао незнан. Закључујући проповед, Владика Јован се посебно обратио најмлађима, посаветовавши их да се пред учење увек прекрсте да им Бог отвори ум да разумеју науку Божју.

Ј. Ј.