Епископ Исихије: Данас је потребно да се молимо и за оне који су се одрекли Христа
Откако је лета Господњег 1929. у овом дану освећен Храм Светог Оца Николаја, задужбина Светог Владике Николаја и његовог оца Драгомира у родном крају, манастир Лелић место је великог молитвеног сабрања на Преображење Господње. Свету Архијерејску Литургију је служио Његово Преосвештенство Епископ ваљевски Г. Исихије, уз саслуживање новоизабраног викара Његове Светости Патријарха српског Г. Порфирија игумана манастира Ћелије код Лајковца архимандрита Доситеја, старешине манастира Лелић игумана Георгија и више свештенослужитеља Епархије ваљевске
У данашњем празнику збио се врхунац проповеди и чињења чуда током земаљског живота Господа Христа- Његова божанска природа постаје видљива на гори Тавор, где се показује пред ученицима Јаковом, Петром и Јованом, уз заповест да људима о томе не говоре док „Син Човечји не васкрсне“. Разлог томе јесте, како је у празничној проповеди објаснио Епископ Исихије, у томе што људи не могу да приме вест да је Он Син Божји, Месија, којег је чекао род јеврејски и читаво човечанство.
- Господ Христос на данашњи дан преображава људску природу у Себи, јер божанска природа је савршена, не трпи никакву измену, не може да буде ни гора ни боља, већ само таква каква јесте. Господ нам даје благодат Своју, која се показује у светлости која обасјава ученике. Само у тој светлости можемо да видимо Њега као Јединородног Сина Божјег, јер човек не може својим очима да прими божанско и Господ им показује најмање што може- беседио је Епископ Исихије.
Сведоци божанске природе Господа Исуса Христа су и Свети пророци Илија и Мојсије. Апостоли су представљали оне који су живи на земљи, Мојсије преминуле праведнике, а Илија оне који су се вазнели на небеса, објаснио је ваљевски архијереј симболику тајанственог догађаја из земаљског живота Господа Христа, који се данас слави широм православних земаља.
- Господ се преображава, Његова људска природа сија божанском светлошћу и показује какви ми треба да будемо, јер светост је природна за род људски. Бог нам је дао да можемо да будемо свети, али ми смо толико отпали од Њега, толико смо у гресима и својим слабостима да нам светост изгледа као нешто неприродно, натприродно и чудно. Сви смо призвани да будемо свети и сви имамо боголику природу, а она јесте света- истакао је Владика Исихије.
Од светлости на Тавору Свети оци су развили учење да човек може да се обожи и то учење нам потврђује Свети Григорије Палама и многи други пре њега. Сви смо призвани на светост по мери своје љубави, одважности и дуготрпљења, додао је он. Ако се, пак, не трудимо да будемо слични Богу, стојимо у месту, назадујемо и пропадамо. Осврнувши се на прилике у данашњем свету, препуном саблазни, Владика Исихије је поучио учеснике лелићке преображењске свечаности да је данас више него иначе потребно да се подвизавамо, да се молимо Богу и сабирамо се на Светим Литургијама, узносећи молитве и благодарност Богу.
- Данас је потребно да се молимо не само за себе и оне који су у Цркви, већ и за оне који су пали и не знају за Христа, за оне који су Га се одрекли и нису Га спознали. Они не знају шта чине, јер чине безакоња. И није им довољно да сами чине безакоња, већ им је потребно, као и палим духовима демонским, да то показују, да од тога праве норму, да показују да је то права срећа и слобода. То је слобода која је на смрт, слобода која уништава човека. Истинска слобода, која нас уздиже на небеса, јесте слобода од греха, од греховних окова- закључио је Владика Исихије, упутивши молитву да сви задобијемо светлост Божју и њоме сијамо и онима који су у тами.
На крају богослужења, Владика Исихије је честитао празник игуману Георгију и лелићком братству, подсетивши да се данас навршило 93 године откако је Свети Владика Николај осветио своју задужбину- дар завичају и васцелом православном роду. Молитве Светог Владике Николаја су нам данас нарочито потребне у времену најезде свих могућих искушења овог света, најчешће оних сакривених, које не можемо одмах да препознамо, указао је Владика Исихије. Али, нагласио је он, имамо читав „облак“ светитеља, сведока Божјих. Имамо реч Божју, Свете оце који су нам образложили како треба да живимо и да волимо Бога, велике подвижнике који су нам дали пример, мноштво светитеља које нико не зна, а који су сијали таворском светлошћу и молитвама одржавали свет у постојању, као и много духовних отаца, браће и сестара у Цркви у данашње време, који живе у смирењу, праведности и љубави према ближњима и Богу, поручио је Владика Исихије.
У оквиру молитвене свечаности, преломљен је славски колач и освећено грожђе. Бројни верници су приступили Светој тајни причешћа, а сабрање је завршено свечаном трпезом, коју је лелићко братство припремило за све који су дошли да са њима поделе радост овог, за историју светиње, веома важног дана.
Ј. Ј.