Аранђеловданска светковина у манастиру Ћелије

Владика Исихије: Манастирске заједнице су најсличније анђелском поретку

Празник Сабора Светог архангела Михаила и ове године протекао је у знаку велике молитвене свечаности у манастиру Ћелије, јер управо „војводи небеске војске“ посвећен је стари манастирски храм. Светом Архијерејском Литургијом је началствовао Његово Преосвештенство Епископ ваљевски Г. Исихије, уз саслуживање свештенства из Ваљева и појање ћелијских сестара, предвођених игуманијом мати Гликеријом, и појаца из Ваљева. Била је ово прва Света Литургија, коју је Владика Исихије од ступања у трон Епархије ваљевске одслужио у Ћелијама, које је раније походио као викар Преосвећеног Епископа бачког др Иринеја, духовног сина Преподобног Оца Јустина по коме је ћелијска светиња надалеко позната у православном свету. У празничној проповеди Епископ Исихије поучио је о сабране о стварању духовног света, којег чине анђели Божји, гласници и словесна бестелесна бића. Господ их ствара у девет чинова, у поретку слободе и љубави, са задатком у домостроју спасења света, рекао је он.

  • Овај празник је установљен као сабор свих сила бестелесних и он је симболички гледано успостављен у овај дан, јер по римском рачунању времена ово је био девети месец године. Година је почињала пролећем, у марту, а новембар је био девети месец да би симболизовао тих девет чинова анђелских. По старом календару данас је 8. дан новембра, а број осам је број пуноте, број есхатолошки  – казао је Епископ Исихије.

Црква је састављена од анђела и од људи, као и целокупне творевине. Као и сва створена бића и анђели су имали слободу да буду послушни Творцу или не. Један од њих, светлоносни  анђео Даница, поведен самољубљем, отпао је од Бога, а за њим и мноштво других анђела. Сви смо створени од Бога и само уз Његову благодат и доброчинства можемо да се остварујемо као боголика бића, способна за љубав према Богу и ближњима. Према предању, архистратиг Михаило има име које значи „ко је као Бог“. У небеској борби сила он истиче да нико није као Бог, да смо сви творевина. Свако од нас при Светом крштењу добија свог анђела чувара и они служе нашем спасењу. Такође, постоје бројни демони који перфидно чине све да нас удаље од живљења према вољи Божјој, истакао је Владика Исихије.

  • Зато се обраћамо свом анђелу чувару да нас штити од напада сатанских и да се моли за нас Господу. Да заједно са нама буде у читавом нашем животу, да нас бодри и храбри. Када посустанемо и када смо немоћни да нас побуђује на покајање и подвиг – објаснио је ваљевски архијереј.

Манастирске заједнице најсличније су анђелском поретку од свих заједница у људском друштву и у њима постоји благообразни и ангелолики начин живота, послушање које се рађа из љубави и жртве, рекао је Владика Исихије. Христос је пострадао за све нас, а свако од нас би уз помоћ свог анђела требало без роптања да понесе свој крст, да не ставља себе изнад других, јер смирење је једини начин који нам је Господ показао, закључио је Владика Исихије. Након Свете Литургије начињен је литијски опход и преломљен славски колач. Благосиљајући окупљене на крају сабрања, Владика Исихије је истакао да му је служење у ћелијској светињи велика духовна радост, да се овде духовно окрепљује, јер ово место је духовно сунце које сија читавим нашим народом. Посебну радост за Владику Исихија представља чињеница да је светиња на обали Градца посвећена архангелима баш као и она у Ковиљу, где је живео три деценије и са којима данас заједно славимо. Прослава храмовне славе завршена је трпезом љубави коју је ћелијско сестринство припремило за све госте.

Ј. Ј.

БЕСЕДА ЕПИСКОПА