Човек и творевина призвани су на преображење
На празник Преображења Господњег, када је пре 90 година освећен Храм Светог Оца Николаја, задужбина Светог Владике Николаја и оца му Драгомира Велимировића, манастир Лелић и ове године у великој молитвеној радости сабрао је мноштво верника са разних страна. По благослову Епископа ваљевског Г. Милутина, Светом Архијерејском Литургијом началствовао је и славски колач преломио Владика Јован Пурић, уз саслуживање свештенства и свештеномонаштва Архиепископије београдско – карловачке и епархија Ваљевске и Шабачке. Игуман Георгије, са својом братијом и пријатељима светиње, приредио је свечану трпезу за све учеснике свечаности.
По благослову Божјем и светитеља Николаја Мирликијског и савременог српског златоуста Владике Николаја, који су били сведоци Преображења Господа Христа, овде се народ већ девет деценија сабира. Не само да оживи историјско сећање на чудесан догађај од пре две хиљаде година на Гори Тавор и пре 90 година у завичају Владике Николаја, већ да у тајни Царства Божјег и сада учествује, јер и ми смо сведоци оваплоћеног, распетог и васкрслог Господа. Онога, Који се јавио пророцима Мојсију и Илији и Светим апостолима Петру, Јакову и Јовану, представницима упокојених и живих у Господу, а сви који верујемо у Њега смо живи, беседио је Епископ Јован Пурић на Светој Литургији.
Овај историјски догађај Црква сведочи својим присуством и својим доживљајем Духа Светога у Литургији.
- Данас је празник живота. Празник Преображења, не само Господњега него и нашег преображења. Свети Јован Богослов благовести да Бога нико никад није видео, али каже:“Син Јединородни, Који је у Његовом наручју, Он га објави.“ С једне стране, Бог је несазнатљив. Не можемо Га видети телесним, него су нам потребне духовне очи, Које је Он људима отворио Својим оваплоћењем и присуством, а нама у Цркви је то пружено крштењем и миропомазањем. Ми смо хришћани запечаћени Духом Светим и нама је омогућено да у Литургији учествујемо и на крају се причестимо телом и крвљу Господа нашег Исуса Христа. Овај празник говори да човек, не само што је позван да буде преображен и христоносац као што су били Свети Николај Мирликијски и наш Николај Српски и други светитељи, него је позвана и целокупна природа да се преобрази – казао је о тајни данашњег празника Владика Јован Пурић.
Зато се данас грожђе освећује и приноси као уздарје. Преко тога је Животодавац присутан у творевини. Човек није створен за смрт и ништавило, већ за бесмртност и живот вечни. Зато је то узвишена тајна о којој су созерцавали свети апостоли, истакао је Владика Јован.
Он је подсетио на учење о преображењској светлости Светог Григорија Паламе и других отаца васељенских сабора. О томе су говорили и Свети Серафим Саровски, велики руски светитељ, ученици Преподобног Оца Јустина, наши савременици Епископ бачки Г. Иринеј и Митрополит црногорско – приморски Г. Амфилохије… И ми имамо обавезу и одговорност да се постом и молитвом припремамо за сједињење са Господом, да славимо вечну светлост. Овај свет овакав какав је, призван је на преображење, једна је од поука Владике Јована Пурића.
- Нису случајно Владика Николај и наши преци изабрали овај дан. Он је символичан дан који нам указује на циљ нашег живота – да будемо људи и да чувамо људски образ. Сваки човек има образ, има лик Божји. Ако га укаља, он је упрљан, али образ никад не нестаје, чак ни код грешника. Светлост и благодат обухватају и праведнике и грешнике, с тим што ће праведници у њој учествовати јер су се очистили покајањем и исповешћу, док они који су охладнели у греху не могу да осете благодат. За сваког од нас већ сада Преображење и сваки празник може да буде суд. Зависи од човека да ли се отворио да прими доброту и светлост и постане сличан светлости – закључио је Владика Јован. Честитајући празник сабранима, он је позвао све да узносе молитве једни за друге, јер заједничка је молитва најјача.
За трпезом љубави, архијерејски заменик Епископа ваљевског Г. Милутина, протонамесник Филип Јаковљевић упутио је благодарје Господу у Чије име смо се данас сабрали, затим Епископу Јовану, који је са благословом Епископа Милутина данас предводио литургијско сабрање, браћи свештенослужитељима који су саслуживали, као и свештеницима који су службовали на овој парохији и уградили себе овде, градећи све оно што данас имамо, као и свом верном народу који је данас поранио и дошао овде да молитве Господу принесе. Надовезавши се на речи Владике Јована да „нисмо овде само да освежимо памћење на догађај који се догодио пре две хиљаде година“, отац Филип Јаковљевић истакао је да смо позвани да тај догађај кроз Свету Литургију оприсутњујемо.
- Да оприсутњујемо ту нестворену светлост божанску којом се Господ Христос пред Својим ученицима пројавио у сили Својој. Први који је видео Господа био је Свети Јован Крститељ на реци Јордану, а у данашњем Светом јеванђељу видимо ученике Господње који су се пробудили, видевши преображеног Христа. Немојмо, драга браћо и сестре, да наш живот проведемо у сну, него да се пробудимо и видимо Христа, сјединимо се с Њим у Светој тајни причешћа. Јер, пробуђен човек видеће Христа Господа и пут у Царство Божје – закључио је протонамесник Филип Јаковљевић.
И овога пута похваљено је гостољубље игумана Георгија, који са својом братијом увек у великој љубави дочекује све намернике у задужбини Светог Владике Николаја.
- Кад је грађена ова црква, није било лако. Можда је чак било теже него данас. Али, Владика Николај је знао да ће самим темељем храма у Лелићу бити преображено ово место. Ево, данас оно јесте Гора Тавор, како је говорио Преподобни Јустин Ћелијски – рекао је игуман Георгије, захваливши Владики Јовану, свештеницима, браћи и сестрама који су учествовали у припреми славља, посебно Ваљевки Вери Пилиповић, која је са својом породицом овде прославила своју славу.
Ј. Ј.
[supsystic-gallery id=906]