Велика молитвена свечаност на Мачковом камену у част стогодишњице завршетка Првог светског рата

Патријарх Иринеј осветио Храм Деспота Стефана Високог

  • Његова Светост Патријарх српски Г. Иринеј, уз саслуживање Преосвећеног Епископа шабачког г. Лаврентија и молитвено учешће Епископа ваљевског Г. Милутина, као и бројног свештенства и свештеномонаштва, на Претпразништво Мале Госпојине, 20. септембра 2018. године, осветио је Храм Светог Деспота Стефана Високог на планини Јагодњи подно Мачковог камена. Храм је изграђен за десет месеци прилозима локалног становништва, Удружења потомака бораца у Великом рату и других дародаваца. Подигнут је по пројекту архитекте Тихомира Дражића из Ваљева, а на иницијативу протојереја – ставрофора Стојадина Павловића, директора Патријаршијске управне канцеларије, који је родом из ових крајева. Након Свете Литургије преломљен је славски колач у част славе Епархије шабачке – Светог Стефана Троношког. Свечаност је окупила преко две хиљаде људи из разних крајева Србије.

Претпразништво Рођења Пресвете Богородице лета Господњег 2018. дан је који ће верни народ Крупња и Љубовије, Епархије шабачке у целини, уписати у своје летописе сјајним словима. На Мачковом камену, попришту најтрагичније битке Првог светског рата између српске и аустроугарске војске, вођене од 19. до 22. септембра 1914., освећен је Храм Светог Деспота Стефана Високог, спомен – храм посвећен свим ратницима који су положили животе за своју отаџбину у најмасовнијем оружаном сукобу дотадашње историје. Битка на Мачковом камену један је од низа сукоба у Бици на Дрини, којима је српска војска покушавала да спречи продор аустроугарске армије у Србију.

 Свечаним чином освећења, а потом и Светом Архијерејском Литургијом, началствовао је Његова Светост Патријарх српски Г. Иринеј, уз саслуживање домаћина Епископа шабачког Г. Лаврентија, молитвено учешће Епископа ваљевског Г. Милутина, као и бројно свештенство и свештеномонаштво. Недалеко од храма, крај Спомен – костурнице, државна делегација, представници локалних самоуправа Љубовије и Крупња и Удружења за неговање традиције ослободилачких ратова до 1918. положили су венце и цвеће. Део свечаности био је и др Милета Радојевић, директор Канцеларије за сарадњу са Црквама и верским заједницама, која је такође помогла ово богоугодно дело у част стогодишњице Великог рата.

Храм Светог Деспота Стефана садржи и сталну поставку оригиналне и фотокопиране документације и предмета из периода Битке на Дрини, са именима бројних војника и официра који су у њој учествовали. Своја места у храму имају принц Ђорђе Карађорђевић, који је управо у овом боју задобио тешке ране, сликарка  и добровољна болничарка Надежда Петровић и браћа Владислав и Дарко Рибникар, који су на Мачковом камену пострадали за слободу своје земље и народа. Лепо је доћи овде и поклонити се жртвама свих који су пали за отаџбину, рекао је Епископ шабачки Г. Лаврентије. У име верног народа о ком се духовно стара, он је пожелео добродошлицу Патријарху српском Г. Иринеју.

Ово место чекало је сто година да се на њему подигне овај свети храм. Овде, где је проливена крв најлепшег дела нашег народа. Дочекали смо. Подигнут је храм посвећен Светом Деспоту Стефану, великој личности наше државе и Цркве, најобразованијем човеку свог времена, део је беседе Патријарха Иринеја. Ако негде приличе речи које Свети Пророк Мојсије чује од Господа, да скине са себе обућу јер ходи по светој земљи, приличе овде где је подигнут овај храм коме ће се обрадовати душе свих оних који положише животе на овим просторима, попут косовских и свих других јунака наше славне историје.

  • Нека је благословен данашњи дан и сви ви који сте се данас сабрали овде да одамо пошту и узнесемо молитве за све оне који положише животе за одбрану земљу. Данас се радујемо сви ми што је ово место добило храм Богу живоме, место нашег састанка и заједничке молитве… Сви ми данас који ходамо земљом и они који су под земљом радујемо се у Господу што смо једно. Као што смо ми живи, тако су и они живи. Наша највећа радост је што данас осветисмо овај храм у славу Божју, а на радост свих нас – рекао је Патријарх Иринеј.

Вера и отаџбина оно су најузвишеније за шта се живи и умире. То су добро знали наши преци и зато су са песмом долазили овде да се одупру непријатељу, од Косова до данашњих дана, истакао је првојерарх СПЦ. Ово је света земља српска, натопљена крвљу и испуњена костима светих мученика и зато морамо бити јединствени у добру. Само тада ће нам Господ помоћи да изађемо из својих искушења, једна је од порука Патријарха Иринеја.

Приликом Свете Литургије, на предлог Епископа Лаврентија,Патријарх Иринеј Орденом Светог Краља Милутина одликовао је главног приложника  Слободана Ранковића, предузетника из Лознице. Ово признање додељује се за заслуге у области задужбинарства, будући да је Свети Краљ Милутин највећи задужбинар у српској историји. Орден Светог Владике Николаја Епархије шабачке Владика Лаврентије уручио је протојереју – ставрофору Стојадину Павловићу, директору Патријаршијске управне канцеларије и иницијатору градње Храма Светог Деспота Стефана.

Ј.Ј.

Помен крај Спомен – костурнице

По унапред предвиђеном протоколу, са благословом Његове Светости Патријарха Српског Г. Иринеја и Епископа шабачког Г. Лаврентија Његово Преосвештенство Епископ ваљевски Г. Милутин, са игуманом манастира Јовања, архимандритом Михаилом, и свештенослужитељима Шабачке епархије, за време Свете Литургије одслужио је помен ратницима палим у Првом светском рату крај Спомен – костурнице, у којој су похрањени њихови посмртни остаци. По завршетку свечаности на Мачковом камену, Владика Милутин обишао је манастир Богоштицу, којег је у свом родном селу подигао Епископ Лаврентије. Ова светиња метох је манастира Соко и посвећена је Икони Богородице Тројеручице Хиландарске. У оквиру манастирског комплекса налази се капела саграђена по узору на Његошеву заветну цркву на Ловћену, конак – дом српске поезије и спомен – чесма посвећени знаменитој српској песникињи Десанки Максимовић.

[supsystic-gallery id=’565′]

Беседа Његове Светости Патријарха Српског Г. Иринеја

[supsystic-gallery id=’562′]

Фото: spc.rs