Светитељи су потврда божанске милости у овом свету
На празник Светог Василија Острошког, 12. маја 2018. године, света обитељ манастира Пустиња била је домаћин велике молитвене свечаности, јер управо овом великом Божјем угоднику посвећена је њена капела . Свету Архијерејску Литургију служио је Његово Преосвештенство Епископ аустралијско – новозеландски Г. Силуан, уз саслуживање епархијских свештенослужитеља и појање Црквеног хора „Сабора српских светитеља“ из Бање Ковиљаче, под управом ђакона Зорана Кокановића. По Светој Литургији преломљен је славски колач и приређене агапе у манастирској трпезарији. Поздрав и благослов услед обавеза одсутног Епископа ваљевског Г. Милутина пренео је архијерејски намесник први ваљевски, протонамесник Дарко Ђурђевић. Радост сабрања умножена је учешћем верног народа из Аустралије, епархиота Епископа Силуана, који је монашки постриг примио баш у манастиру Пустиња, познатог широм православног света по лепоти четири столећа старог живописа.
Јеванђељска прича о исцељењу слепог човека указује нам на благодатну силу Господњу која се свима нама, који имамо вере и хришћански живимо, на земљи вековима дарује. Господ нам је пројављује преко светих људи, међу којима је Свети Василије – ризница благодати под острошким стенама. Божји угодник, од Господа обзнањен и откривен свега седам година по престављењу му.
- Добро нам је познато, преко Светог Василија Острошког многи људи су добили исцељења, нашли утеху и пут Христов на земљи. Свети Василије, као и сви светитељи, био је за живота ходајуће јеванђеље. Указивао је на пут и силу коју човек може да добије кад уђе у општење, у загрљај и јединство са Богом кроз живот хришћански, светотајински и световрлински у Цркви Божјој. Он је, као и сви свети, потврда божанске милости у овом свету – беседио је Епископ аустралијско – новозеландски Г. Силуан.
Радујемо се сви што је пустињска обитељ повезана са обитељи острошком, што смо сви овде, под острошким литицама и ма где се у свету налазили молитвено повезани око његовог кивота, истакао је архијереј најудаљенијег светосавског олтара, чији је црноризачки живот отпочео управо у манастиру Пустиња.
- Слава Богу, данас сам овде са вама и са својим епархиотима, верним народом из Аустралије. Кад одлазим из ове епархије, са вама сам у молитви. Верујем да се и ви молите за нас у расејању. Географски смо удаљени, али срцем смо повезани са матицом, са извором са ког пијемо воду живу, а тај извор је наша светосавска земља, све њене цркве и манастири, све оно што она дарује свом роду и целом свету – дирљиве су речи Епископа Силуана, према коме верни народ Ваљевске епархије гаји најлепша осећања и увек га у великој радости дочекује.
Сестринство манастира Пустиња је обитељ за пример, истакао је Владика Силуан. Он је честитао славу капеле мати игуманији Нини и сестрама, узмоливши да им десница Светог Василија подари снаге на путу њиховог служења Господу, а свом верном народу да примере Божјих угодника следи. Јер, сви смо призвани да будемо иконе Христове.
Славље је завршено у манастирској трпезарији, где је приређена трпеза љубави. У име Епископа ваљевског Г. Милутина, поздраве и благослове свечарима и свима који су се у славу Господа и Светог Василија сабрали у древној светињи ваљевског краја упутио је протонамесник Дарко Ђурђевић, архијерејски намесник први ваљевски.
Ј. Ј.
[supsystic-gallery id=’450′]