Добродошли на званичну презентацију Православне Епархије ваљевске - Српске Православне Цркве

НАСЛОВНА
ЕПИСКОП
ЕПАРХИЈА
- Историјат
- Обнова
- Устројство

- Шематизам
- Манастири

ВЕСТИ
- Најаве
- Саопштења

- Архива

ВЕРОНАУКА
ПРАВОСЛАВЉЕ
КОНТАКТ

Ваведење у Хиландару

09.12.2010

Децембра 4/21. на празник Ваведења Пресвете Богородице, Његово Преосвештенство Епископ ваљевски Г. Милутин, по благослову Његове Светости Патријарха Српског Г. Г. Иринеја, отпутовао је у велику Лавру Српске Православне Цркве, Манастир Хиландар, да заједно са Игуманом и братијом манастира, прослави престолни Празник ове Свете Обитељи, а на неки чудесан начин и целе Горе Атонске, чија зелено валовита површина окружена плавим морем, а окићена манастирима као рајским цвећем, се налази под невидљивим омофором Мајке Божије.

Епископа Милутина по обичају обитељи, дочекао је на улазу манастира Високопреподобни Игуман Методије са братијом. После одевања мандије, и традиционалне панагије Свете Тројеручице, уз песму и кадиони мирис тамјана, сви присутни су свечаним ходом, на челу са Епископом и Игуманима манастира Хиландара Методијем и Ватопеда Јефремом, пошли у храм Ваведења Пресвете Богородице на свеноћно празнично бденије, крунисано после дугог и целуноћног богослужбеног песнопенија, Божанственом Литургијом. Све је личило више на небо него на земљу, у храму осветљеном само пламеном кандила и воштаних свећа, монаси у контрасту, млади и стари својим светлим ликовима заједно са окупљеним народом, приносили су службу хвале и благодарности Богу и Пречистој Владичици Богородици, заступници ове рајске баште. Амбијент звезданог неба, покривајући као огртачем старе мученичке зидине овог манастира, још изразитије је указивао на сву његову мистичну прошлост, славу и светост. Богослужење су украсили предивним антифоним појањем и браћа Грци, оци монаси из келије Светога Томе, који врло радо пристижу на овај велики празник у Хиландар, да учествују у молитвеном прослављању Царице овог небоземног врта Господњег. Торжественост празника је увенчано и рукоположењем епископом Милутином јерођакона Доситеја у чин Презвитера, на тај начин дарујући овој светој обитељи још једног новог слугу олтара Божијега.

На празник су пристигли и представници других манастира Свете Горе, Конзул Републике Србије, Генерални конзул Свете Горе, представници Војске Србије, и многе хаџије из Србије, Грчке, Русије и других земаља.

После Свете Литургије свечано молитвено славље се продужило трпезом љубави, у вековној трпезарији ове обитељи, окићеној разним по својој тематици фресковским композицијама, са ликовима подвижничких тела Отаца пустиње, који својим присуством напомињу братију манастира на уздржање и трезвеност у свему, па и у јелу. Високопреподобни Игуман Методије обратио се свима са поздравом празничним и добродошлицом, а и поуком новорукоположеном сабрату, јеромонаху Доситеју, позивајући га на истрајност и умножење благодатног дара Божијег. Игуман је такође изразио своју дубоку радост и благодарност Његовој Светости за благослов и празничну посету и служење Његовог Преосвештенства Епископа Милутина, који је својим архипастирским присуством увеличао радост празничног сабрања. После обраћања Ватопедског Игумана Јефрема, који је поздравио и честитао Игуману и братији празник, обратио се речју и Епископ Милутин. Епископ је између осталог рекао да је својим доласком на Свету Гору схватио, да човек улазећи у Хиландар најпре треба да стане и застане, треба да огради мисао молитвом и смиреношћу, да се огради свештеним ћутањем. Епископ је истакао величину и значај манастира Хиландара, његових ктитора, Светог Саве и Светог Симеона, и историјску улогу манастира која се најбитније закључивала и закључује у рађању светих Божијих људи. Епископ је такође указао и на сада већ духовну сродност Ваљевске Епархије са Хиландаром и Гором Атонском, даривањем честице моштију Игуману Методију Светог Владике Николаја Велимировића на Светој Литургији. И Епархија Ваљевска има своје светиње, и тај благослов носим са собом овде, два велика стуба и светионика православља Св. Николаја Српског и Преп. Јустина Ћелијског, а и њиховог прејемника, Проигумана Никонора, који је пореклом из околине Ваљева а посветио је у Хиландару читав свој живот Богу, рекао је Епископ. Говорећи о величини празника Епископ се послужио речима Светог Григорија Паламе, да васцела творевина није у стању да искаже славу и величину Пресвете Богородице, а да је најлепше можемо прославити свом својом снагом, песмом и молитвом као што је то данас учињено у светом храму. Треба да гледамо према Родитељу – Оцу, да би на тај начин када се Бог појави у пламену и ми заблистали, рекао је Епископ.

После трпезе, Епископ је обишао манастирске објекте пострадале у ватреној стихији, и упознао се са фазом обнове истих, констатујући да је потребно много више средстава, труда и напора од свих нас да се доведе ова највећа светиња Српске Цркве у њено првобитно стање вековне славе и красоте, обећавајући да ће известити Његову Светост и Свети Архијерејски Синод о прогресу радова.

Епископ је такође обишао и манастирску костурницу, економију и ризницу, поклонивши се великим реликвијама овог светог манастира, Светом Часном и Животворном Крсту Господњем, као и многим светим моштима и иконама.

После беседе са Игуманом и братијом, о животу монашком и Цркви уопште, Епископ Милутин је свечано испраћен ка манастирском пристаништу носећи са собом у Србију благослов Свете Богородице Тројеручице, великих отаца земље Српске, Светог Саве и Симеона.

Александар Мракић

Још фотографија

Као што је немогуће видети сунце без самога сунца, тако је исто немогуће познати Бога без самога Бога. (Прота П. Соколов)

Саопштење за јавност поводом Ваљевске Грачанице